İzmir Efes,Tarihin ve Medeniyetin İzinde Antik Bir Yolculuk

Efes, İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin en önemli antik kentlerinden biridir. M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Efes, antik dünyanın en önemli liman şehirlerinden biri olmuştur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Efes, günümüzde de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve her yıl milyonlarca turisti cezbeden bir açık hava müzesidir.

 0
İzmir Efes,Tarihin ve Medeniyetin İzinde Antik Bir Yolculuk

Tarihi Yolculuk

Efes'in tarihi M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan bu antik kent, tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Efes'in en önemli tarihi eserleri arasında Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Hadrian Kapısı, Agora ve Tiyatro yer almaktadır.

Artemis Tapınağı

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı, Efes'in en önemli sembollerinden biridir. M.Ö. 6. yüzyılda inşa edilen tapınak, Artemis adına adanmış ve antik dünyanın en önemli dini yapılarından biri olmuştur. Tapınak günümüzde maalesef yıkılmış durumda olsa da, ihtişamını hala hissetmek mümkündür.

Celsus Kütüphanesi

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından 2. yüzyılda inşa edilen Celsus Kütüphanesi, antik dünyanın en önemli kütüphanelerinden biridir. Muhteşem cephesi ile dikkat çeken kütüphane, iki katlı bir yapıya sahipti ve onbinlerce kitap barındırıyordu. Celsus Kütüphanesi günümüzde de kısmen ayakta kalmış ve Efes'in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir.

Hadrian Kapısı

M.S. 130 yılında İmparator Hadrianus'un şehre girişini onurlandırmak için inşa edilen Hadrian Kapısı, Efes'in en görkemli anıtlarından biridir. Üç kemerli yapıda inşa edilen kapı, Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Agora

Antik Yunan ve Roma şehirlerinde ticaret ve kamusal yaşamın merkezi olan agora, Efes'te de önemli bir yere sahipti. Agora'da dükkanlar, tapınaklar, hamamlar ve diğer kamu binaları bulunmaktaydı. Günümüzde agora kısmen kazılmış ve turistlerin ziyaretine açıktır.

Tiyatro:

25.000 kişilik kapasitesi ile antik dünyanın en büyük tiyatrolarından biri olan Efes Tiyatrosu, günümüzde de konserler ve festivaller için kullanılmaktadır. Muhteşem akustik özelliği ile tüm dünyaca ünlü olan tiyatro, Efes'in en çok ilgi çeken turistik yerlerinden biridir.

Efes'te Yapılacaklar

Artemis Tapınağı'nı, Celsus Kütüphanesi'ni, Hadrian Kapısı'nı, Agorayı ve Tiyatro'yu ziyaret edin.

Efes Müzesi'nde antik kentten çıkan eserleri inceleyin.

Meryem Ana Evi'ni ziyaret edin.

Şirince köyüne gidin ve tarihi Rum evlerini keşfedin.

Üzümlükijk Köyü'nde şarap tadımı yapın.

İzmir'in güzel plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarın.

Efes'e Gitmeden Önce

Rahat ayakkabılar giyin, antik kentte çok fazla yürüyeceksiniz.

Yanınızda şapka, güneş kremi ve su bulundurun.

Müze ve antik kente giriş için ücret ödemeniz gerekiyor.

Efes'te birçok restoran ve kafe bulunmaktadır.

Efes, tarihi ve doğal güzellikleri ile unutulmaz bir gezi destinasyonu arayanlar için ideal bir yer. İzmir'e yolunuz düşerse Efes'i ziyaret etmeyi unutmayın!

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow