Balıklı Çermik SİVAS

Şifa Dağıtan Doktor Balıklar ve Tarihi Bir Kaplıca Sivas'ın Kangal ilçesinde yer alan Balıklı Çermik, şifalı suları ve "doktor balıklar"ı ile Türkiye'nin en önemli kaplıcaları arasında yer almaktadır. Yüzyıllardır şifa arayanların uğrak noktası olan Balıklı Çermik, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile de ziyaretçileri cezbetmektedir.

 0
Balıklı Çermik SİVAS

Tarihi ve Kültürel Zenginlik

Balıklı Çermik'in tarihi MÖ 2000'li yıllara kadar uzanmaktadır. Hititlerden Romalılara, Bizanslılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgede, tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür. Kaplıcanın şifalı sularının ilk kez Romalılar tarafından keşfedildiği ve tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Doktor Balıklar ve Şifalı Sular

Balıklı Çermik'in en önemli özelliği ise şifalı suları ve bu sularda yaşayan "doktor balıklar"dır. Cyprinus carpio cinsi bu balıklar, cilt hastalıkları, romatizma ve psoriasis gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Balıklarla birlikte havuzda yüzen hastalar, hem şifalı sulardan faydalanmakta hem de balıkların ciltlerini temizlemesinden yararlanmaktadır.

Tesisler ve Aktiviteler

Balıklı Çermik'te her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. Kaplıca tesislerinde havuzlar, termal hamamlar, masaj odaları ve restoranlar gibi çeşitli imkanlar mevcuttur. Ziyaretçiler, kaplıcada şifalı sulardan faydalanmanın yanı sıra, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve piknik gibi aktiviteler de yapabilmektedir.

Ulaşım

Balıklı Çermik, Sivas şehir merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Uçakla Sivas Havalimanı'na ulaştıktan sonra otobüs veya taksi ile Balıklı Çermik'e gidebilirsiniz. Ayrıca, özel araç ile de kaplıcaya ulaşım mümkündür.

Balıklı Çermik'e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Balıklı Çermik'e gitmeden önce konaklama rezervasyonu yaptırmanız tavsiye edilir.

Kaplıcada mayo ve havlu kullanımı zorunludur.

Doktor balıklarla yüzmek isteyenler, önceden duş almalıdır.

Cilt hastalığı olanlar, doktora danışmadan balıklarla yüzmemelidir.

Balıklı Çermik, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve şifalı suları ile Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Eğer şifa arayan biriyseniz veya doğayla iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız, Balıklı Çermik'i kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow