Tırnak Batması Nedir, Kimlerde Görülür Tedavisi nedir?

Tırnak batması en fazla ayak baş parmaklarında ortaya çıkar. İlk başlarda hafif şişlik ve sızı ile başlayan bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerinde yara ve iltihaplı şişliğe dönüşebilir.

 0
Tırnak Batması Nedir, Kimlerde Görülür Tedavisi nedir?

Erken teşhis ve önlemler ile ilaçla tedavi edilebilen tırnak batması, çok ilerlediğinde ameliyata gerek duyulabiliyor. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için tırnak sağlığı ve bakımına dikkat etmekte fayda vardır.

Tırnak batması, ayak ve el tırnak batması olarak görülür. Ellerde çok nadiren görülen ve ayaklara göre daha kolay fark edilip tedavisi yapılan bu sorun, ayaklarda oluştuğunda daha zor tedavi edilir. Ellerde oluşan tırnak batıklarının büyük kısmı hatalı kesimden kaynaklandığı için bir sonraki doğru kesim ile düzelebilir. Ancak ayakta özellikle de baş parmakta oluşan batıklar, sürekli yürüme ve ayakkabı giyilmesinden dolayı daha uzun zamanda tedavi edilebilir.

Tırnak Batmasının Belirtileri

 1. Ayak tırnağının sonunda kızarıklık ve hafif şişlik oluşumu.
 2. Tırnak ile parmağın birleşme yerinde hafif şişlik ya da iltihaplanma.
 3. Tırnağın keskin tarafında farklı bir deri yapısının oluşması ve bu bölgenin dokunulduğunda acı vermesi.
 4. Tırnak diplerinden sarımsı iltahaba benzer bir sıvı çıkması.
 5. Yürürken tırnakta baskı oluşumu ve ağrı.

Tırnak batmasına hangi bölüm bakar diye soracak olursanız, genel olarak hastaneye göre değişir. Ancak ilk seçeneğiniz ortopedi bölümü olmalı. Burada yapılan muayene sonrası gerek görüldüğünde başka bir bölüme yönlendirilebilirsiniz.

Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak batması farklı çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Aşağıda en sık kaynaklanma nedenlerini sizlerle paylaştık.

 1. Küçük numaralı, dar kalıplı ayakkabı kullanımı.
 2. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı sonucu ayak parmaklarının ayakkabı burnuna gelmesi ve burada sıkışması.
 3. Tırnakların biçimsiz kesilmesi ve bu nedenle batık oluşumu.
 4. Tırnak mantarı ya da enfeksiyonları.
 5. Ayaklara alınan şiddetli darbe ya da yaralanma.
 6. Ailede yakın akrabalarda tırnak batması olması.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Yaygın olarak görülen ayak tırnak batması evde tedavi edilirken eczanelerde satılan kremlerden ya da doğal olarak elde edilen karışımlardan yararlanılabilir. Eczanede satılan kremleri reçetesiz olarak da satın almak mümkün. Genelde direkt olarak batık üzerine uygulanan bu kremler kısa süre içinde batığın iyileşmesinde etkili olur. Kullanım şekli ve dozu için paketin üzerinde yazan ya da kutu içerisinde yer alan kullanma talimatlarında yazan şekilde kullanılmasında fayda vardır. Bu kutu ya da kağıtta ayrıca yer alan yan etkiler hastada belirdiğinde mutlaka bir doktora görünmesi, bu yan etkileri belirtmesi gerekir.

Ayak tırnak batması ilerleyen dönemlerinde ise mutlaka cerrahi müdahale ile tedavi edilebiliyor. Basit bir tırnak çekme operaryonu olan bu işlem, sonrasında dikkat edildiğinde bir daha tekrar edilmesine gerek kalmadan iyileşme sağlıyor. Ancak tırnağın genel yapısı ile ortaya çıkan ya da ortaya çıkma nedeni hala devam eden tırnak batıklarında tekrar etme olasılığı yüksektir.

Tırnak batması için evde kişinin kendi imkanları ile uygulayabileceği bazı yöntemler mevcuttur. Eğer sizde ya da yakınınızda birinde ilerlememiş tırnak batması varsa aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

 1. Günde 4 kere batık olan ayağınızı ıık suda bekletin. Bu uygulama için suyun içine bir şey eklemenize gerek yok.
 2. Bölgede yara ya da iltihap varsa bu bölgeler de dahil günde 2 kere ayaklarınızı doğal sabun ile yıkayın. Günün diğer zamanlarında ayaklarınızın kuru olmasına dikkat edin.
 3. Yüksek topuklu ya da burnu dar ayakkabılardan uzak durun. Mümkünse burnu açık ya da geniş ayakkabılar tercih edin.
 4. Batan tırnak ile etin arasına dikkatlice pamuk koyun. Bu pamuğu her gün değiştirin. Özellikle yanlış tırnak kesimi kaynaklı batıklarda etkili olacaktır.

Yukarıdaki bu maddeleri uygulayarak 5 gün içinde tırnak batmasını önleyip yok edebilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir