YASAL UYARI

Süper Aktüel tarafından üretilen ve www.superaktuel.com adresinde yayınlanan yazılı, fotoğraflı ve görüntülü haberlerin tüm hakları saklıdır. Süper Aktüel onayı olmadan, fotoğraflarının kullanılması, haberin tamamının veya bir kısmının kopyalanması, abone olmayanlara iletilmesi, izinsiz olarak abone olan kurumun yan kuruluşları tarafından kullanması, abone olmayan gazetelerin, internet sitelerinin, dergilerin ve diğerlerinin da kullanması yasaktır.

TELİF HAKKI

Süper Aktüel’in ürettiği tüm haberlerin hakları saklıdır. Süper Aktüel’in önceden yazılı onayı olmadan, Süper Aktüel’in haber içeriğinin ve fotoğraflarının kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.

YENİ BASIN KANUNU’NUN İLGİLİ HÜKÜMLERİ: TBMM’de 9 Haziran 2004 tarihinde kabul edilen 5187 sayılı Basın Kanunu, yukarıda söz edilen yasaklara uymayanlara ağır cezalar getirmektedir. Basın Kanunu’nun “Yeniden Yayım”a ilişkin yasak ve bu yasaklara uymayanlar için öngörülen cezaları düzenleyen 24. Maddesi şöyledir: MADDE 24. – Bir süreli yayında yayımlanmış haber, yazı ve resimleri kaynak göstermeksizin yeniden yayımlayanlar beş milyar liradan on milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.

Bu eserleri, yeniden yayım hakkı saklı tutulmuş olmasına rağmen, süreli yayın sahibinin izni olmadan yeniden yayımlayanlar yirmi milyar liradan kırk milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar. “Ayrıca Basın Kanunu’nun 27. maddesi ile “Basılmış eserler yoluyla işlenen veya bu Kanunda öngörülen diğer suçlara ilişkin davalar acele işlerden sayılır” hükmü getirilmiştir. Yapılan işlem Türk Ceza Kanunu md-243/1 ve “Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yılda kadar hapis veya adli para cezası verilir.”

Uyarınca ayrıca suç oluşturmaktadır Ziyaretçi defterine veya haber ve yazar yorumlarına yazılan kişisel hakaretler, küfür ve benzeri ifadeler, bölücü nitelik taşıyan, yürürlükteki yasalara muhalefet eden, suçu veya suçluyu övücü nitelik taşıyan yazılar, kanıtlanmamış iddialar, adayı aşağılayan, küçük düşüren iddia ve ibareler, kişilik ve özlük haklarına saldırılar engellenecektir. Bu engellemeler olası adli soruşturmalar karşısında sizi korumak için yapılmaktadır. Yayınlanan yazıların yasal yükümlülüğü sahibine aittir.

Süper Aktüel, yukarıda açıkça vurgulanan yasaklara uymayanlar hakkında, Basın Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca her türlü hukuki girişimde bulunma hakkını elinde saklı tutmaktadır. İnfo@superaktuel.com