Teknoloji Şirketlerinin CEO’ları 2023’te Ne Kadar Para Kazandı?

Apple’dan Google’a, Microsoft’tan Tesla’ya kadar trilyonlarca dolar değerindeki 7 teknoloji şirketinin CEO’ları geçtiğimiz yıl ne kadar ödeme aldı? İşte detaylar…

 0
Teknoloji Şirketlerinin CEO’ları 2023’te Ne Kadar Para Kazandı?

Teknoloji devi” olarak nitelendirilen şirketler, günümüzde teknolojiye yön veriyorlar. Bu durum piyasa değerlerine de yansıyor. “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan Alphabet (Google), Amazon, Apple, Microsoft, NVIDIA, Meta ve Tesla’nın toplam değeri 14 trilyon doları aşıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, trilyonlarca dolar değerindeki bu şirketlerin CEO’ları da ciddi paralar kazanıyor. Business Insider’ın SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) belgeleri yoluyla derlediği bir liste, teknoloji devlerinin patronlarının 2023’te ne kadar kazandığını gözler önüne seriyor. Veriler, bu yediliden en çok kazanan CEO’nun Apple patronu Tim Cook olduğunu gösterdi.

Geçen Yıl En Çok Kazanan Teknoloji Yöneticileri

Tim Cook (Apple) – 63,2 Milyon Dolar

Tim Cook, 2023 yılında 63,2 milyon dolar kazandı. Cook’un bu kazancı; 2018’den beri aynı olan 3 milyon dolarlık ana maaşı, 46,9 milyon dolar hisse senedi ödülleri, 10,7 milyon dolar teşvik, özel jet, güvenlik gibi harcamaları içeren 2,5 milyon dolarlık ek masraflardan oluşuyor. Cook, bir önceki yıl 99 milyon dolar kazanmıştı. Yani ciddi bir düşüş var. Cook, kendi isteğiyle 2023’teki ödemelerini azalttırmıştı.

Satya Nadella (Microsoft) – 54,9 Milyon Dolar

Yapay zekâ yarışının önde gelen isimlerinden Microsoft’un patronu Satya Nadella, 2023’te 48,5 milyon dolar kazançla ikinci sırada. Bunun 2,5 milyon doları maaş, 39,23 milyon doları hisse senedi ödülleri, 6,4 milyon doları teşvikler ve 360 bin doları diğer masraflar kapsıyor. Nadella’nın ödemeleri, bir önceki yıla kıyasla (54,9 milyon dolar) düştü.

Jensen Huang (NVIDIA) – 34 Milyon Dolar

Son zamanların en çok konuşulan şirketlerinden NVIDIA’nın patronu Jensen Huang, 2023’te 34,2 milyon dolarlık bir ödeme paketi aldı. Bunun 26,7 milyonu hisse ödülleri, 4 milyonu nakit bonus, 2,5 milyonu ise diğer masraflardan oluşuyor.

Geçen yıla kıyasla aldığı ödemede %60’lık bir artış olduğu belirtiliyor.

Mark Zuckerberg (Meta) – 24,4 Milyon Dolar

Mark Zuckerberg’ün 2013’ten bu yana Meta’da 1 dolarlık sembolik bir maaşı bulunuyor. Ancak kendisine ödenen para bu değil. Geçen yıl güvenlik ve taşıma masraflarının da yer aldığı toplam kazancı 24,4 milyon dolar oldu.

Sundar Pichai (Alphabet/Google) – 8,8 Milyon Dolar

Yapay zekâ konusunda öne çıkan bir diğer şirket olan Google’ın patronu Sundar Pichai, geçen yıl 8,8 milyon dolarlık bir ödeme paketi aldı. Maaşı 2 milyon dolar iken, güvenlik ödemeleri ise 6,77 milyon dolardı.

Hisse ödülleri bu rakamlara dahil değil. 2023 yılında hisse ödülleri ne kadar aldı bilinmiyor ancak 2022’deki kazancı 3 yıllık hisse ödülleriyle birlikte 226 milyon dolara kadar çıkmıştı.

Andy Jassy (Amazon) – 1,3 Milyon Dolar

Amazon CEO’su Andy Jassy’nin 2023’te aldığı ödeme, şirketin açıklamalarına göre 1,3 milyon dolardı. Bunun 365 bin doları maaşken, 992 bin dolar civarı ise güvenlik ödemeleriydi.

Bu miktar diğer CEO’lara kıyasla az görünebilir. Ancak Jassy’nin kazanılmış hisselerini kattığımızda 2023’te kazandığı para 29,2 milyon dolara kadar çıkıyor.

Elon Musk’ın Durumu

Elon Musk, 2018 yılında Tesla ile bir anlaşma yaparak maaş almayı bırakmıştı. Bu anlaşmaya göre, Tesla belirlenen piyasa değeri hedeflerine ulaşırsa Musk’a ödeme yapılacaktı. Son yıllarda belirlenen tüm hedeflere ulaşıldı. Musk’ın normalde 56 milyar dolarlık rekor bir maaş alması gerekiyordu. Ancak geçtiğimiz Ocak ayında bir mahkeme, 56 milyar dolarlık ödemeyi iptal etme kararı aldı.

Nedeni ise Musk’ın Tesla yönetim kurulu üyeleri ile yakın bağları olması ve bu nedenle anlaşma üzerinde haksız bir etkiye sahip olması olarak gösterildi. Musk’ın maaşıyla ilgili belirsizlik sürüyor. Ayrıca Musk’ın şirketin %20’sinden fazla hissesine sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

CEO'ların 2023 Kazançları

Bu veriler, teknoloji devlerinin CEO’larının ne kadar büyük paralar kazandığını ve şirketlerin piyasa değerleri ile CEO kazançlarının nasıl ilişkilendiğini gözler önüne seriyor. Teknoloji dünyasında liderlik yapan bu isimler, aynı zamanda şirketlerinin finansal başarıları ve inovasyonları ile de gündemde kalmaya devam ediyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow