Sümela Manastırı Tatil ve Tarih Bir Arada

Manastıra yaklaşık 40 dakikalık bir doğa yürüyüşü ile de ulaşabilirsiniz. Doğa yürüyüşü parkurunun zorluk derecesi orta seviyededir.

 0
Sümela Manastırı Tatil ve Tarih Bir Arada

Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinde, Altındere Milli Parkı'nda bulunan, kayalara oyulmuş bir manastırdır. Meryem Ana'ya adanmış olan manastır, 4. yüzyılda inşa edilmiştir ve yüzyıllar boyunca önemli bir dini ve kültürel merkez olmuştur. Manastır, 1939 yılında terk edilmiş ve 2001 yılında restore edilmeye başlanmıştır. 2010 yılından beri ziyarete açıktır.

Sümela Manastırı'na Ulaşım

Sümela Manastırı'na Maçka ilçe merkezinden dolmuş veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Manastıra ulaşmanın iki yolu vardır:

Teleferik:Maçka ilçe merkezinden teleferik ile manastıra 7 dakikada ulaşabilirsiniz. Teleferik, manastırın hemen altında bulunan istasyondan kalkmaktadır.
Doğa Yürüyüşü: Maçka ilçe merkezinden manastıra yaklaşık 40 dakikalık bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyüş parkuru oldukça kolaydır ve doğanın tadını çıkararak keyifli bir şekilde manastıra ulaşabilirsiniz.

Sümela Manastırı'nda Görülecek Yerler

Ana Kilise:Manastırın ana kilisesi, kayalara oyulmuş en büyük yapıdır. Kilisede Meryem Ana'nın bir mozaiği ve birçok fresk bulunmaktadır.
Rahip Odaları: Rahip odaları, manastırın kayalara oyulmuş diğer yapılarındandır. Bu odalarda rahiplerin yaşadığı ve ibadet ettiği alanlar bulunmaktadır.
Mutfak: Manastırın mutfağı da kayalara oyulmuştur ve burada rahiplerin yemek pişirdiği alanlar bulunmaktadır.
Manastır Bahçesi: Manastır bahçesi, manastırın kayalara oyulmuş yapılarının dışında bulunan bir alandır. Bahçede manastırın tarihi ve mimarisi hakkında bilgi veren panolar bulunmaktadır.

Sümela Manastırı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Sümela Manastırı, yaz aylarında (1 Nisan - 31 Ekim) her gün 08:30 - 18:00 saatleri arasında, kış aylarında (1 Kasım - 31 Mart) ise her gün 08:30 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Müze kartı olanlar ücretsiz, müze kartı olmayanlar ise 60 TL karşılığında manastırı ziyaret edebilirler.

Sümela Manastırı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manastırın kayalara oyulmuş yapılarında merdivenler oldukça dik ve dardır. Bu nedenle yürüme engelli ziyaretçilerin manastırı ziyareti zor olabilir.
Manastırda fotoğraf çekmek serbesttir.
Manastırda yiyecek ve içecek satışı yapılmamaktadır. Bu nedenle yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanız önerilir.
Manastırda WC bulunmamaktadır.

Sümela Manastırı, Trabzon'un en önemli turistik yerlerinden biridir. Tarihi ve mimarisi ile oldukça ilgi çekici olan manastırı, Trabzon'a gelen her turistin görmesi gereken bir yerdir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow