Malazgirt Haftası

Türklerin Anadolu’ya gelişinin ilk adımı Malazgirt savaşı iledir. En büyük Türk zaferlerinden biriside 1071 yılında Malazgirt Ovası’ nda kazanılan malazgirt zaferidir.

 0
Malazgirt Haftası

Türklerin Anadolu’ya gelişinin ilk adımı Malazgirt savaşı iledir. En büyük Türk zaferlerinden biriside 1071 yılında Malazgirt Ovası’ nda kazanılan malazgirt zaferidir. Bu nedenle Malazgirt haftası büyük bir çoşku ile kutlanır.

Alp Arslan ile Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında yapılan savaşte düşman ordusu iki katı kadardı. Savaş başladığında Alp Arslanın üzerinde beyaz bir elbise vardı. Bu, şehit olursam kefenim olsun anlamına geliyordu. Bu davranış askere büyük güç verdi.

Bütün askerler hüçüma geçtiler, karşı tarafta yer alan Uz ve Peçenek’ lerin de Seçullular tarafına geçmesi üzerine düşman ordusu dağıldı. Romen Diyojen esir alındı.

Alp Asrlan Diyojen ‘e kılıcını iade ederek teselli edici sözler söyledi. Daha sonra Diyojen ve askerleri serbest bırakıldı. Ülkesine dönemRomen Diyojen ülkesinde tutuklanarak gözleri oyuldu.
    
Müslümanlığın Anadolu’ya yayılmasıyla Malazgirt Meydan Savaşı’ nın önemli bir payı vardır.
 
 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir