Kara Şehitlerini Anma Günü

 25 Nisan 1915- 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Cephesinde meydana gelen “Kara Savaşlarının” başlangıç tarihi olan 25 Nisan günü “Kara Şehitlerini Anma Günü” ilan edilmiş ve her yıl düzenli olarak 25 Nisanda şehitlerimiz bir kez daha anılmaktadır.

 0
Kara Şehitlerini Anma Günü

 25 Nisan 1915- 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Cephesinde meydana gelen “Kara Savaşlarının” başlangıç tarihi olan 25 Nisan günü “Kara Şehitlerini Anma Günü” ilan edilmiş ve her yıl düzenli olarak 25 Nisanda şehitlerimiz bir kez daha anılmaktadır. 2017 yılında  “Kara Şehitlerini Anma Günü” 25 Nisan Salı günüdür.

1.Dünya Savaşında, İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait birliklerin, 25 Nisan 1915 günü Çanakkale Cephesine karadan çıkarma yapmaları ile kara savaşları başlamış böylece 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etmiştir. 

Türk tarihi ve sahip olduğumuz kültürümüzde “vatan sevgisi” tüm değerlerin üzerindedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı’nı, yaşlı-genç; kadın-çocuk olarak milletçe tüm gücümüzle, ordumuz ile bütünleşerek kazanmamız da işte bu değerin eseridir.
 
Tarihini, kültürünü ve askeri eğitimleri çok iyi özümsemiş olan 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, vatan uğruna neler yapılabileceğini bildiği için, karşıdaki azametli, birleşmiş düşman birlikleriyle savaşacak az sayıdaki ve donanımsız birliğine : “Ben size savaşmayı değil; ölmeyi emrediyorum.” Diyebilmiştir.

Üstelik; Askeri ve araziyi çok iyi tanımakta; savaş psikolojisini ve emrindeki askerlerin ve subayların, önemli anlardaki davranışlarını tek tek bilebilmekte ve düşmanın stratejisini de tahmin edebilmektedir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir