Kan Haftası

Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenir ve kan bağışçı sayısı (donör) artması amaçlanır. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

 0
Kan Haftası

Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenir ve kan bağışçı sayısı (donör) artması amaçlanır.

Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki bu ihtiyacın çoğunluğu hasta yakınlarından karşılanmaktadır. Ülkemizde her gün bir çok hasta tedavilerinde kullanılmak üzere kan bağışı bekliyor.

Birçok kişi de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle kurtarılamıyor. Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan veriyor ki bu sayının çok az olduğu aşikardır.

 Manevi boyutunun yanında verilen kanın yerine  vücutta genç hücrelerin  dolaşımına katıldığı için  bağışçının bağışıklık sistemi daha direnç kazanır. Kan bağışlamanın kalp krizi ihtimalini azalttığı da bilimsel bir gerçektir. Kan bağışı yapan kişinin enfeksiyon hastalıkları açısından ücretsiz taranması da  bağış yapacak bir kişi için çok büyük bir avantajdır.
 
Kimler Kan Veremezler?

Sarılık ve verem geçirenler, şeker hastalığı olanlar, deri hastalığı ve alerjisi olanlar, uyuşturucu ve ilaç kullananlar, astım, sıtma gibi hastalığı olanlar, solunum enfeksiyonları geçirmekte olanlar, son 6 ay içerisinde kan nakli yapılanlar, diş çektirenler, yeni aşı yaptıranlar, yeni kuduz aşısı yaptıranlar, yeni beyin ameliyatı olanlar, kalp, böbrek ve akciğer hastalığı geçirenler, AIDS hastası olanlar ve ameliyat geçirenler kan veremezler.

Kimler Kan Verebilir?

En az 50 kilo üzerinde olan, kendilerini iyi ve sağlıklı hisseden, kan basıncı, ateşi normal olan, 18-65 yaş arası kişiler kan verebilirler”.

 
 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir