Dünya Öpücük Günü

6 Temmuz 1990 yılından bu yana ‘Dünya Öpücük Günü’ olarak kabul ediliyor. ABD’li bazı uzmanlara göre öpüşmek bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, iç huzuru artırıyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor. Bilim insanı Ingelore Ebberfeld’in araştırması, Almanya’da her on kişiden birinin öpmeyi sevmediğini gösteriyor. Ebberfeld, bu kişilerin öperken tükürük geçmesi ya da öpücüğün cinsel etkisinden rahatsız olduklarını belirtiyor.  Sevgilinize Masum […]

 0
Dünya Öpücük Günü

6 Temmuz 1990 yılından bu yana ‘Dünya Öpücük Günü’ olarak kabul ediliyor. ABD’li bazı uzmanlara göre öpüşmek bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, iç huzuru artırıyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor.

Bilim insanı Ingelore Ebberfeld’in araştırması, Almanya’da her on kişiden birinin öpmeyi sevmediğini gösteriyor. Ebberfeld, bu kişilerin öperken tükürük geçmesi ya da öpücüğün cinsel etkisinden rahatsız olduklarını belirtiyor. 

Sevgilinize Masum ve Romantik Bir Öpücük Kondurabileceğiniz 20 Popüler Lokasyon

​Tarihe Kazınmış Unutulmaz Öpücükler

Bazı kültürlerde arzulu öpüşme yerine farklı yakınlaşmalar mevcut. Burun buruna vermek ya da kirpiklerini kırpıştırmak gibi. Grönland Adası’nda yaşayan Inuitler ve Yeni Zellanda’daki Maoriler öpmek yerine burunlarını birbirine sürtüp, yanaklarını kokluyorlar.

Dünya Öpüşme Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, Almanların eşlerin birbirini ‘kardeşçe’ öptüğü ileri sürüldü.

HAMBURG “Dünya Öpüşme Günü” dolayısıyla Alman basınında yer alan haberlerde, Almanların büyük çoğunluğunun doğru öpüşemediği belirtildi. 

Psikolog Ann-Marlene Henning araştırma sonucuna göre Almanlar’ın tam ve doğru bir biçimde öpüşemediğini tespit ettiğini belirterek, partnerlerin birbirini “kardeşçe’ öptüğünü ifade etti.  

 Dünya Öpüşme Günü’nde insanlar sevgiyi ifade etmenin en içten yolu olan öpücüğü kutluyor.

Alman ‘ElitePartner’ adındaki arkadaş sitesi tarafından 1678 kişi ile yapılan bir ankette öpüşmekte en önemli unsurun zaman olduğu ortaya çıktı. Vaktin dar olduğu ve güncel hayatın hızlandığı bu zamanda öpüşmenin aceleye gelmemesi gerektiğine dikkat çekildi. Öpüşmenin bir başka önemli kuralı olarak belirtilen detay ise öpüşürken gözlerin kapalı tutulmasıdır.

Verilere göre her üç erkekten biri öpüşmenin kendini vererek gerçekleşmesini ve heyecan yaratmasını bekliyor. Ayrıca kadınların yüzde 11.2’si öpüşmeyi yeterli bulduğu, dudak temasın bir sonraki adım olan sevişmekten daha önemli olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra erkeklerin yüzde 67’si, kadınların ise yüzde 47’si dudaktan öpülmeyi tercih ederken, kadınların yüzde 46’sı boyundan öpülmek istediği açıklandı.

Sevgilinize Masum ve Romantik Bir Öpücük Kondurabileceğiniz 20 Popüler Lokasyon

​Tarihe Kazınmış Unutulmaz Öpücükler

ÖPÜCÜKLE İLGİLİ BİLİNMEYEN 10 DETAY

1. Dünya öpüşme rekorunu 58 saat 35 dakika 58 saniye ile Taylandlı bir çift elinde bulunduruyor. Çift, rekor kırabilmek için yemek yerken, su içerken, hatta tuvalete gittiklerinde bile dudaklarını birbirinden ayırmadı. 

2. Normal bir öpücük ile dakikada 6,4 kalori yakmak mümkün. Buna göre öpücük rekorları Taylandlı çifte yaklaşık 24 bin 120 kaloriye mal oldu. 

3. Ancak öpüşmek her kültürde hoş karşılanmıyor. Hatta “özgürlükler ülkesi” Amerika’da bile… Örneğin Connecticut ve Michigan’da pazar günleri kadınların öpülmesi yasak. Maryland’da ise kamuya açık alanda bir saniyeden uzun öpücükler yasaya aykırı. 

4. Fransızlar ve İtalyanlar günde ortalama 7 kez öpüşürken, Almanlar günde ortalama dört kez öpüşüyor. 5. Öpüşmenin de bilimi var: Filematoloji. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre öpüşürken insanların üçte ikisi başını sağ tarafa yatırıyor. 

6. Öpüşmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor, tükürük üretimini artırarak diş taşı oluşumunun önüne geçmeye yardımcı oluyor. 

7. Öpüşmek farkı kültürlerde farklı anlamlara geliyor. Örneğin Japonya’da öpüşmek sadece cinsellik öncesinde yapılırken, Fransızlar selamlaşmak için birbirlerinin yanaklarına üç öpücük konduruyor. 

8. Öpüşmek aslında içgüdüsel bir eylem ve sadece insanlara özgü de değil. Primatlar, gagalarını birbirine bastırmak suretiyle kazlar, hatta hortumlarını birbirlerinin ağzına götürmek yoluyla filler de öpüşüyor. 

9. Öpüşmek 100 milyar sinir hücresini uyarıyor. Mutluluk hormonu ve adrenalin salgılanmasına yol açıyor. Kalp atışlarını hızlandırıp, kan basıncı ve vücut sıcaklığını yükseltiyor. 

10. Öpüşme sırasında 60 miligram sıvı, 0,5 miligram protein, 0,15 miligram salgı maddesi, 0,4 miligram tuz ve yaklaşık 22 bin bakteri değiş tokuşu yapılıyor.

DÜNYANIN EN UZUN ÖPÜŞME SÜRESİ REKORU

Tayland’da Sevgililer Günü için düzenlenen ‘en uzun öpüşme yarışması’na katılan çift, 58 saat 35 dakika 58 saniye öpüşerek rekor kırdı.

Tayland Pattaya’da Sevgililer Günü için düzenlenen ‘en uzun öpüşme yarışması’na katılan çift, 58 saat 35 dakika 58 saniye öpüşerek rekor kırdı. Yarışmayı kazanan Bangkoklu Ekkachai ve Laksana Tiranarat çiftinin öpüştüğü süre tarihteki ‘en uzun öpüşme süresi’ olarak kayda geçti. 3 bin 300 dolar para ödülü ve iki elmas yüzük kazanan ve son üç yılda ikinci kez bu yarışı galip tamamlayan çift, rekorlarının Guinness Dünya Rekorları’na girebilmesi için yetkililerin onayını bekliyor. , 

Salı günü başlayan ve 9 çiftin katıldığı yarışmanın kurallarına göre, öpüşme sırasında adayların oturmasına, dinlenmesine ya da uyumasına izin verilmiyor.

Sevgilinize Masum ve Romantik Bir Öpücük Kondurabileceğiniz 20 Popüler Lokasyon

​Tarihe Kazınmış Unutulmaz Öpücükler

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir