Adet Söktürücü ve Adet Sancısı Azaltan Bitkiler Ve Kullanımı

Adet söktürücüler, progesteron içeren preparatlar olduğu için, aynı içeriğe sahip olan doğum kontrol hapları da adet söktürücü olarak kullanılır.

 0
Adet Söktürücü ve Adet Sancısı Azaltan Bitkiler Ve Kullanımı

Adet söktürücüler, kadınların adet dönemlerindeki ağrılarını azaltmak ve kanamaları düzene sokmak için faydası olan bitkiler ve karışımlardır. Gerek adet sancıları, gerekse geciken kanamaların yarattığı olumsuz fiziksel ve ruhsal durumlar, kadınlarda stres ve gerginlik oluşturur, günlük hayatı olumsuz etkiler.

Adet gününün gelmesine rağmen, kanamanın başlamaması olarak tanımlanabilecek adet gecikmesi, bitkisel ürünlerle doğal ve zararsız şekilde çözüme ulaştırılabilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Ağrılı adet kanaması olarak da bilinen Dismenore’nin; primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere 2 sebebi vardır. Birincil sebepler genelde doğal sebeplerdir.

Adet sancısının temelinde yatan sebep, yumurtlamayı takiben, kanamaya hazır hale gelen rahim içini örten tabakanın, döllenme gerçekleşmediği için kasılarak dökülmesidir. Bu kasılma sürecinde ağrı hissedilmesi olağandır.

Kasılma esnasında rahimde prostaglandin adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu da adet sancısını tetikleyen etkenlerden biridir. Prostaglandin seviyesi yüksek olduğunda adet sancısına eşlik eden bulantı, kusma, sersemlik gibi hisler de devreye girebilir.

Adet sancısı için pek çok bitkisel ve medikal çözüm var. Ama her ay tekrarlanan bu doğal döngüyü iyi yönetmeyi bilirseniz, adet sancılarının sizi esir almasını ve hayatı zehir etmesini önleyebilirsiniz.

 • Adet gecikmesi yaşandığında papatya ve biberiye bitkisini çay şeklinde demleyerek içmek, adet söktüren yöntemlerdendir.
 • At kuyruğu otu da kaynatılarak içildiğinde adet sancısı ve adet sökülmesi için fayda sağlayacaktır. Eğer tadı sert gelirse balla tatlandırabilirsiniz.
 • Civan perçemi ve çörek otu da birlikte kaynatılarak içildiğinde adet gecikmesi şikayetine iyi gelir. Bu karışım, kısırlık sorunu olan kadınlar için de fayda sağlar. Menopoz döneminde adetten kesilen kadınların yaşadığı sorunlar için de çözüm getirir. İsterseniz bu karışıma sığır kuyruğu da ilave edebilirsiniz.
 • Adet gecikmesi sorunu yaşayanlar için bir öneri de çiriş otudur. Çiriş otunu kaynatıp balla karıştırarak içebilirsiniz.
 • Çörek otunu balla karıştırarak yerseniz, adet söktürücü olarak bir çözüm daha üretmiş olursunuz.
 • Balla tatlandırılmış, kaynatılmış kekik de günde 3 kez içilebilir.
  Adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılar için kaynatılan kuş dilini balla karıştırarak aç karnına içebilirsiniz.
 • Salatalarda, cacıklarda, poğaçalarda, sebze ve et yemeklerinde sıkça ve sevilerek kullanılan dereotu da, oldukça etkili bir adet söktürücüdür. 2 çay kaşığı dereotunu dövüp, kaynatıp içerseniz, adet söktürdüğüne tanık olabilirsiniz.
 • Adet gecikmesi yaşadığınız sıkıntılı dönemlerde kerevizi de bolca tüketirseniz, adet söktürücü etkisini görebilirsiniz.

Tüm bu bitkiler, hem adet sancısı, hem de geciken adet kanamaları için fayda sağlayıcıdır.

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Adet sancısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak verilebilecek, her derde deva bitkisel çözümler şıkkı vardır. Bu bitkisel formüller adet sancısını dindirmede oldukça etkilidir.

İşte adet sancısı için teskin edici kürler ve adet sancısına çözümler:

Adet sancısına iyi gelen bitkilerin başında maydanoz başı çeker;
Yarım demet maydanozu, 1 su bardağı su ile kaynatın ve demlenmeye bırakın. Adet sancısı hissedildiğinde içilecek bu karışım sancıyı kesecektir. Ancak maydanozu demlenir demlenmez taze olarak içip tüketmelisiniz.

 1. 1’er tatlı kaşığı papatya, ardıç tohumu, kuru nane, adaçayı, anason ve tatlandırmak için 1 çubuk tarçını 1 litre suya karıştırarak kaynatın ve günde 3 kez aç karnına için.
 2. 1 çay kaşığı oğul otunu 1 fincan su ile kaynatın ve demlenince aç karnına için.

Adet sancısına iyi gelen bitki çayı olarak şunu da deneyebilirsiniz.

 1. 1 tatlı kaşığı zencefille 1 fincan suyu kaynatın ve demlenince üzerine 1 tutam papatya ekleyin ve yeniden demlenmeye bırakın. Çayı süzün ve içine 1 çimdik tarçınla, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Adet döneminizde günde 3-4 kez için.
 2. 1 fincan suyun içine kantaron otu karıştırın ve kaynatın. Demleyin ve 1 çay kaşığı bal ekleyip için.
 3. 1 tatlı kaşığı bal, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı tarçını, 1 fincan sıcak suya karıştırın ve için.

Bitkisel karışımları, çayları ve hatta ağrı kesicileri, ağrı başlamadan yahut başlar başlamaz içerseniz, ağrının kesilme süresi kısalır.

Adet Söktürücü Bitkilerden Çay Tarifi

Maydanoz
Civanperçemi
Kimyon
Kiraz sapı (kurutulmuş olmalı)
Papatya
Nane
Karabaş otu
Ada çayı

Hazırlanışı: Adet sancısına ve geciken adet kanamasının sökülmesine faydalı olacak bu bitkilerin hepsinden birer çay kaşığı koyarak hazırlanacak çayla, sonuca ulaşabilirsiniz. Bilhassa kimyon, adaçayı, papatya ve kiraz sapı, adet söktürücü özellikleriyle, sancılarınızın azalmasına, rahat bir uykuya ve vücudunuzun teskin olmasına sebep olacaktır.

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet sancısına iyi gelen şeylerin başında ilaçlar gelir. Pek çok kadın adet sancısına çözüm olarak ilaçlardan yardım alır. Arveles, Dolorex, Advil, Buscopan, Cycladol, Majezik, Apranax, Parol, Vermidon gibi aneljezikler, adet sancısı sırasında en çok başvurulan ve kullanılan ağrı kesicilerdir.

Bunun dışında çok şiddetli geçen adet sancısı tedavisi için kadın doğum hekimlerinin hastaya özel önerebileceği doğum kontrol hapların da vardır. Ancak bünyeniz hassas ve alerjikse, hekime danışmadan herhangi bir ilaç kullanmamanız, hekim tavsiyesiyle ve gerekli görülürse iğne ve ilaç tedavisine başlamanız mühim bir noktadır.

Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı

Adet söktürücü ilaçlar gebelikten korunma amaçlı, ve bazen de geciken adeti başlatabilmek için kullanılır. Bazı kadın hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanıldığı olur.

Adet söktürücü hap kullanacak olan hamile değilse, rahim duvarına baskı yapılarak, rahim duvarlarının ve atıkların sökülüp atılması sağlanmış olur. Bu şekilde adet kanaması başlar.

Kadınların adet döngülerinin ilk döneminde östrojen hormonu etkindir. İlerleyen günlerde ise progesteron hormonu ağırlık kazanır. Adet söktürücü ilaçlar da bu döngüyü taklit ederek etki sağlarlar. İlkin progesteron hormonu verilip, sonrasında ilaç kesildiğinde hormon seviyesi düşer ve 4-5 gün içinde adet başlar.

Doktor tavsiyesi ile kullanılacak bazı adet söktürücü ilaçlar şunlardır:

Tarlusal 5 mg Tablet
Luteynyl 5 mg Tablet
Duphaston 10 Mg Tablet
Cyclo- Progynova Draje
Apranax Fort 550 mg Tablet
Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

Adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce gebelik şüphesi olup olmadığı iyice tetkik edilmelidir.

Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler : Kereviz, maydanoz, dereotu, atkuyruğu, yabani kekik, civan perçemi, zerdeçal gibi bitkiler adet söktürücü olarak etkili olan şifalılardır.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

super superaktuel.com web sitesi ziyaretçiler için hazırlanmış güncel bilgilerin düzenli oluşturulduğu bir web sitesi olup, doğru bilgiler sunmayı hedefleyen bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Süper Aktüel genel olarak dev bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemiştir